Recenze / Reviews

HLASkontraBAS je skutečně výjimečné album dvou výjimečných interpretů. Mistrovské dílo, na kterém se jen těžko dá najít nějaký nedostatek nebo slabé místo. Tichý prokázal, že Miroslav Vitouš a George Mráz mají dalšího následovníka, a Ahmedová je jednou z nejlepších vokalistek na naší scéně, která je nejen hlasově suverénní, ale má i silné nápady.

Alex Švamberk, UNI

Každou skladbu zdobí výrazný melodický motiv, riff, aranžérský nápad a kongeniální souhra obou aktérů, včetně složitého kontrapunktického vedení až třinácti hlasů! Petr Tichý má bohaté zkušenosti s doprovodem zpěvaček, ale s Ridinou Ahmedovou je to jiné! Ta není typickou jazzovou zpěvačkou, ale vokalistkou-hlasovou experimentátorkou; její zpěv neobsahuje slova, ale „pouze“ výraz, barvu, emoci, což vyžaduje také zcela jiný styl hry pro spoluhráče-kontrabasistu. Ten nejenže doprovází, ale dotváří celou kompozici, a to dokonce ve větší míře, než je u vokálního jazzu obvyklé.(…) Mimořádně zdařilé album.

Jan Hocek, Jazzport

Duo HLASkontraBAS fenomenální zpěvčky Ridiny Ahmedové a kontrabasisty Petra Tichého není výjimečné jenom obsazením, ale především přístupem k muzice. (…) Kompozicím nechybí ani nepodbízivá melodická chytlavost. Posluchačská vstřícnost přitom nijak nepřekáží svrchovanému muzikantskému kumštu. Naopak. Díky profesionální erudici si mohou Ahmedová a Tichý dovolit onu odlehčenost v pasážích filigránsky propracovaných, náročných na interpretaci. Mezi hlas a kontrabas se vejde spousta detailů, které udrží pozornost i při opakovaném poslechu, i spousta čiré radosti, která nadchne už na poslech první. ¨

Tomáš S. Polívka, Lidové noviny

Ridina Ahmedová a Petr Tichý jsou na české hudební scéně představiteli osobitého hlasu a basu. Oba mají více než dostatečnou průpravu z řady kapel a loopingu se oba věnují již delší dobu. Když se tedy v jejich hlavách zrodila myšlenka skládat a hrát autorskou hudbu v duu, oba se do ní pustili s pořádnou vervou. Ve dvou se to vždy táhne líp! A je to právě dynamika hudební spolupráce v duu (i když nám místy na albu může připadat, že slyšíme kontrabasový oktet a gospelový sbor zároveň), kterou na debutovém albu HLASkontraBAS dokáží oba muzikanti perfektně zúročit.

Martin Lauer, HIS Voice

Rozhovory / Interviews