Recenze / Reviews

Ahmedová deploys a vocal palette that bursts with a variety of vocalese techniques. Tichý´s basses mirror, bolster and egg on the vocals with plucking, bowing and of course multitracking. Exquisite crafting and truly outstanding melodies.

 Ken Hunt, JAZZWISE magazine

HLASkontraBAS je skutečně výjimečné album dvou výjimečných interpretů. Mistrovské dílo, na kterém se jen těžko dá najít nějaký nedostatek nebo slabé místo. Tichý prokázal, že Miroslav Vitouš a George Mráz mají dalšího následovníka, a Ahmedová je jednou z nejlepších vokalistek na naší scéně, která je nejen hlasově suverénní, ale má i silné nápady.

Alex Švamberk, UNI

Každou skladbu zdobí výrazný melodický motiv, riff, aranžérský nápad a kongeniální souhra obou aktérů, včetně složitého kontrapunktického vedení až třinácti hlasů! Petr Tichý má bohaté zkušenosti s doprovodem zpěvaček, ale s Ridinou Ahmedovou je to jiné! Ta není typickou jazzovou zpěvačkou, ale vokalistkou-hlasovou experimentátorkou; její zpěv neobsahuje slova, ale „pouze“ výraz, barvu, emoci, což vyžaduje také zcela jiný styl hry pro spoluhráče-kontrabasistu. Ten nejenže doprovází, ale dotváří celou kompozici, a to dokonce ve větší míře, než je u vokálního jazzu obvyklé.(…) Mimořádně zdařilé album.

Jan Hocek, Jazzport

Duo HLASkontraBAS fenomenální zpěvčky Ridiny Ahmedové a kontrabasisty Petra Tichého není výjimečné jenom obsazením, ale především přístupem k muzice. (…) Kompozicím nechybí ani nepodbízivá melodická chytlavost. Posluchačská vstřícnost přitom nijak nepřekáží svrchovanému muzikantskému kumštu. Naopak. Díky profesionální erudici si mohou Ahmedová a Tichý dovolit onu odlehčenost v pasážích filigránsky propracovaných, náročných na interpretaci. Mezi hlas a kontrabas se vejde spousta detailů, které udrží pozornost i při opakovaném poslechu, i spousta čiré radosti, která nadchne už na poslech první. ¨

Tomáš S. Polívka, Lidové noviny

Ridina Ahmedová a Petr Tichý jsou na české hudební scéně představiteli osobitého hlasu a basu. Oba mají více než dostatečnou průpravu z řady kapel a loopingu se oba věnují již delší dobu. Když se tedy v jejich hlavách zrodila myšlenka skládat a hrát autorskou hudbu v duu, oba se do ní pustili s pořádnou vervou. Ve dvou se to vždy táhne líp! A je to právě dynamika hudební spolupráce v duu (i když nám místy na albu může připadat, že slyšíme kontrabasový oktet a gospelový sbor zároveň), kterou na debutovém albu HLASkontraBAS dokáží oba muzikanti perfektně zúročit.

Martin Lauer, HIS Voice

Rozhovory / Interviews